nedeľa 30. marca 2008

Canberra

Od mojho posledneho vyletu na silvestra do Sydney som posledne takmer 3 mesiace nikam necestoval. Dovodov bolo niekolko, vacsie zmeny, ktore sa udiali ako v praci tak i v osobnom zivote ma v podstate cestovatelsky ochromili. Velkym dielom prispela aj financna situacia, kedze nemalo penazi som minul na nahradu skody za rozbite auto po nehode v Tasmanii, plus naviac som si kupil letenku domov a mal este nejake ine vydavky a teda, som viac menej chcene-nechcene travil cas v Brisbane.

Koncom februara, ked som si kupil letenku a zratal si kolko casu mi ostava, som sa rozhodol vyuzit tento cas naplno a navstivit miesta, ktore som este v Australii nevidel a posunut sa blizsie k cielu navstivit kazdy stat/teritorium Australie. Kedze ale nevmestim do planu Perth, Zapadna Australia asi bude jedine miesto, ktore sa mi nepodari uvidiet (i ked nikdy nehovor nikdy).

Minuly tyzden boli v Australii velkonocne sviatky a pre mna to znamenalo vyhodny cas na cestovanie. Rozhodol som sa preto navstivit zaznavane hlavne mesto Canberru. Australcania ma sice upozornili, ze tam bude chladnejsie, nech si vezmem sveter, ale 20 stupnovy rozdiel som teda necakal. V noci tam bolo iba 8 stupnov a tak som sa aspon trosku citil ako doma.


Canberra je velmi zvlastne hlavne mesto. V case ked sa Australia osamostatnovala od Velkej Britanie a nebola uz viacej koloniou, prebiehalo niekolko rokovani o tom, ktore mesto bude hlavne. Superilo niekolko miest ale do uzsieho finale sa dostalo Sydney a Melbourne. Zhoda ale nenastala ani po niekolkych rokoch a tak sa dospelo k unikatnemu rieseniu, vybudovat uplne nove mesto od zakladov. Vtedajsia vlada vybrala lokalitu v Novom Juznom Walese (cca 300km od Sydney a 600km od Melbourne). Vytvorila tam nove teritorium (ACT - Australian Capital Territory). Nasledne vyhlasila sutaz o naprojektovanie mesta, ktoru vyhral american Walter Burley Griffin'. Ten mal obrovsku zalubu v kruhovych tvaroch a tak je Canberra vyskladana z milionov roznych kruhovych objazdov, vacsich alebo mensich. Niet sa co cudovat ze sa tam da lahko zabludit a stratit, ked mate stale pocit akokeby ste isli dokola. Mesto dokoncili v roku 1913 ale oficialne zacalo fungovat az po 1. svetovej vojne.

Canberra sa teda moze javit ako mesto plne politikov a vladnych uradnikov. Samotne mesto ma uz takmer 350.000 obyvatelov, ale vzhladom na to, ze sa tu nachadza najvacsia australska narodna univerzita, je mesto viac studenskym mestom ako uradnickym. Aspon ja osobne som tu nevidel ziadnych starych ludi a podla turistickeho info centra je vekovy priemer obyvatelov Canberry 32 rokov, pricom ludi v dochodkovom veku je menej ako 1%.

Medzi najvacsie atrakcie mesta patri War Memorial - vojnovy pamatnik postaveny pre australskych vojakov, ktori zomreli v prvej alebo druhej svetovej vojne. Vo vnutri posobi dost depresivne aspon na mna. Australcania to povazuju za ikonu a toto miesto je najnavstevovanejsou atrakciou domaceho turizmu. Okrem pamatnika to sluzi aj ako vojnove muzeum a teda je tam mnoho zaujimavych exponatov. Pre mna osobne to je jedno z najlepsich muzei co som kedy navstivil.



Pri navsteve mesta som samozrejme nemohol vynechat navstevu australskeho parlamentu. V meste su dve budovy parlamentu, stara povodna budova, ktora bola postavena v tom istom case ako mesto a ktora mala sluzit ako docasna, kedze v plane bola vystavba velkej novej budovy parlamentu.



Nova budova sa vsak zacala stavat az v 80-tych rokoch minuleho storocia a bola dokoncena v roku 1988. Mne osobne sa vsak nova budova parlamentu az tak velmi nepaci, a zda sa mi ze ta stara bola lepsia. Prekvapive bolo pre mna aj to, ze podlaha v novom parlamente bola na niektorych miestach z parkiet presne takych ake sme mali na gympli v telocvicni. Ostatne miestnosti tiez neboli nijak uzasne a tak sa sam sebe cudujem ako to ze vystavba stala miliardu dolarov.



Prijemnym prekvapenim v oboch parlamentoch bol ale servis pre turistov. Pri prichode sa Vas ihned niekto ujal a spytal sa kolko mate casu, co vas zaujima, odporucil co vidiet, dal Vam planik budovy a brozurku turistickeho sprievodcu pre samotarov. Ak ste ale chceli sprievodcu, tak kazdu chvilku (cca kazdych 15 minut) bol k dispozicii, clovek ktory Vas budovou previedol, vysvetlil, co je co a ako veci funguju, povedal zopar pikosiek atd. A to vsetko ZADARMO!!! Azda jedinym neprijemnym momentom bolo cakanie v rade na preskenovanie, ci nemate zbrane alebo ine nebezpecne predmety (ako ked idete do lietadla), ale bola to len chvilka a naviac snaha o bezpecnost je vzhladom na charakter miesta vcelku logicka.

Dalsou zaujimavou castou ktoru som navstivil bola cast s ambasadami. V tej casti bola vacsina ambasad statov, ktore maju v Australii zastupenie. Kazda budova ambasady sa snazila vyzerat ako typicke budovy v tej ktorej krajine. Ja som si ich chcel pofotit ale po asi tretej budove mi bolo oznamene, ze je zakazane fotografovat budovy ambasad z bezpecnostnych dovodov a tak som si tie ambasady iba presiel a pozrel a teda sa ospravedlnujem kedze fotodokumentacia nie je k dispozicii.



Ako spravny slovak som chcel vidiet aj slovensku ambasadu, ta ale zial nebola v tej casti, kde vacsina ostatnych ambasad (asi to bolo drahe). V hosteli kde som bol ubytovany mi nasli adresu nasej ambasady a dali mi mapku aj s popisom ako sa tam dostat. Nasa ambasada je ale vyse 12km od centra a ak chcete vyuzit MHD treba prestupovat. Kedze boli sviatky castost spojov bola jeden bus za hodinu. Ked som si uvedomil, ze dostat sa k nasej ambasade a naspat do centra by mi trvalo 4 hodiny, rozhodol som sa na nasu ambasadu vykaslat a ist radsej do ostatnych muzei a galerii.
Canberra je velmi bohata na vsetko co je narodne. Je tu narodne muzeum, narodna galeria, narodna kniznica, narodny najvyssi sud, skratka vsetko narodne. A ja som sa teda rozhodol navstivit co najviac vystav a exhibicii. Pozrel som si aj centrum mesta, ale extra uzasne ma nenadchlo. Viac sa asi oplati oddychovat v blizkosti jazera Burley Griffin' s fontanou Jamesa Cooka co strieka do vysky 90 metrov.



Ako poslednu atrakciu som navstivil Telstra Tower z ktorej je vraj najlepsi vyhlad na Canberru a jej blizke okolie. Nieco ako nasa vyhliadkova veza. Az tam som sa dozvedel, ze hory v pozadi Canberry su Snowy Mountains, t.j. najvyssie pohorie Australie, kde sa nachadza aj najvyssi vrch Mt. Kosciuzsko. Je to jedno z mala miest, kde sa da v Australii v zime lyzovat. Keby som to vedel trocha skor, mozno by som ostal v Canberre o den dlhsie a spravil si tam jednodovy vylet. Mne uz ale v tom case chybalo par hodin do odletu a nechcel som to na poslednu chvilu menit a platit storno letenky.



2 a pol dnovy vylet do Canberry vsak bol zaujimavy, rozhodne som vyuzil cas straveny v tomto meste naplno a tesim sa, ze som mal moznost vidiet toto unikatne hlavne mesto. Viac fotiek z Canberry najdete tu


Moja najoblubenejsia fotka z Canberry - fontanka v centre - nocny zaber

Žiadne komentáre: