nedeľa 18. marca 2007

St. Patrick's Day alias Zeleny Vikend

Australia je multikulturna krajina a tak sa niet co cudovat, ze tu oslavujeme takmer vsetky vyznamne sviatky roznych kultur a krajin. Nie su to sice oficialne sviatky, ale ludia aj napriek tomu vyrazia do ulic a oslavuju. Posledne som premeskal oslavy cinskeho noveho roka v Brisbane a tak som nechcel zmeskat oslavy St. Patrick's day.
Aj ked oslavy a samotny St. Patrick's day bol v sobotu, mensie oslavy sme mali uz v piatok vo firme, v podobe mensieho obcerstvenia. V sobotu sme boli pozvani na St. Patrick's day party v mestecku (laebo skor dedinke) Lister v Novom Juznom Walese, asi 2,5 - 3 hodinky cesty od Brisbane, nedaleko Byron Bay, resp. Nimbinu (o ktorych som pisal v predchadzajucich prispevkoch).

Na party sme isli ja, Piotr, Richard, Shaun (Azzov dobry kamarat) a Julia (novacik v AIESECu). Rozhodli sme sa, ze pojdeme uz skor rano v sobotu a urobime si este mensiu turu niekde v okoli. Piotr objednal auto z pozicovne a tak sme sa podla dohody o desiatej rano stretli, ked uz bolo auto k dispozicii. Pozreli sme si v meste chvilku este oslavny sprievod a vyrazili sme. Cestou sme si urobili mensiu prestavku v Gold Coast a okolo jednej sme dorazili do Nimbinu, kde sme sa mali stretnut s Amy a "???" (nespominam si na meno), Juliine kamaratky, u ktorych ta party mala byt. Z Nimbinu nas totiz mali odnavigovat do Listeru, tak aby sme sa cestou mohli niekde zastavit a vychutnat si prirodu. Ako inak, aby islo vsetko "hladko", casovo sme sa minuli, kedze sme zabudli, ze v Novom Juznom Walese je uz casovy posun o jednu hodinu. Nastastie pre nas, nasi "sprievodcovia" prisli akurat o tu hodinu neskor a tak sme si dali neplanovany obed. Po obede v Nimbine sme vyrazili autom a asi o patnast minut sme zisli na lesnu cesticku, po ktorej sme isli asi desat minut na provizorne parkovisko. Tam sme vystupili, presli sme asi desat minut peso cez les a dostali sa k jazierku s asi metrovym vodopadom. Velmi pekne miesto, klud, ticho, ziadni turisti. To miesto navstevuju len lokalni ludia, chodia si tam oddychnut od mestskeho rusneho zivota. Skratka nadhera!!! Ja trubka som si samozrejme zabudol fotak, takze som mal obrovsku radost na mieste. Najprv som myslel, ze som ho stratil, ale potom som si spomenul, ze som ho vyberal z vaku ked sme isli na rugby zapas, takze som ho nechal doma. Nic no, raz sa tam urcite vratim a urobim super zabery, lebo je to nadherne miesto.
Po chvilke stravenej pri vodpoadoch sa uz pomaly zvecerievalo a tak sme sa presunuli do Listeru, kde sa uz chystala St. Patrick's Day party. Vsetci si obliekli nieco zelene, jedlo sa zelene jedlo, pilo sa zelene pitie, skratka vsetko bolo zelene. Jedina vec, co tam azda chybala a podla mna by na St. patrick's Day mala byt bol Guiness, i ked mne osobne to nechybalo. Posledne ked som si objednal Guiness tu v Australii, tak som ho ani nedopil, je to uplne ine od Guinessu co som pil v KE alebo v BA, resp. flaskoveho doneseneho z Irska.Party sa vyvijala relativne dobre, ludia sa zabavali a nechybali veci ako "jelly wrestling", drinking games a podobne haluze.

Ja som na party nepil vobec. Totiz, vyslo na mna, ze budem soferovat naspat. Tak som sa teda psychicky pripravoval na to, ze moje prve soferske pokusy v Australii budu o tretej rano v aute z pozicovne a styrmi pripitymi ludmi. Nehovoriac o tom, ze stale som si uplne nezvykol na opacnu stranu jazdy. Nakoniec to ale dopadlo celkom dobre, aj ked bolo dost hmlisto, ale hlavne je, ze som vsetkych v pohode a bezpeci dopravil domov (sa cudujem, ze som pri tej automatickej prevodovke nezaspal) a tak mam za sebou uspesnych prvych 250km na australskych cestach.

Rugby

Na piatok 16.3. bol naplanovany dlhoocakavany zaciatok NRL (National Rugby League). Kedze Australcania hrali najblizsi zapas v krikete az v nedelu, kriketovy osial docasne pominul a vsetci sa pre zmenu hrnuli na stadiony, aby videli zaciatok NRL sezony nazivo. Australska rugby liga patri medzi najlepsie na svete (nieco ako NHL v hokeji) a tak sme si to s ostatnymi stazistami nemohli nechat ujst. Uz v pondelok sme kupili listky (jeden listok pre dospeleho stoji 25 AUD, pre studenta 18 AUD) pre 10 ludi a v piatok sme sa vsetci stretli po praci v Union Jacks. Na zapas sme isli ja, Helvio, Tuomo, Cagla, Mitch, Tash, moj spolubyvajuci Dan a traja Tuomovi kolegovia z roboty. Z Union Jacks sme vyrazili na druhy najvacsi stadion v Brisbane s nazvom Suncorp Stadium. Je to stadion, kde hravaju domace zapasy rugbyove timy (resp. rugby union timy). Stadion bol postaveny uz v roku 1962, v roku 1994 presiel vyraznou modernizaciou a prestavbou a dnes momentalne patri medzi najlepsie rugby stadiony na svete. Stadion ma kapacitu 52500 divakov a nastastie pre mna sa nachadza vo vedlajsej casti mesta k casti kde byvam ja, teoreticky peso by mi to domov mohlo trvat cca polhodinku, kedze je to jedna zastavka vlakom, pripadne pat zastavok busom.

Broncos vs. Cowboys

Zapas sa zacinal o 7:30 vecer, proti sebe nastupili Brisbane Broncos a North Queensland Cowboys (z mestecka Townsville). Broncos obhajuju minulosezonny titul, takze by sa dalo ocakavat, ze maju najlepsie muzstvo. Pocas zapasu to ale tak nevyzeralo a v poli sa dost trapili. Nakoniec sa im v druhej polke podarilo vyrovnat, ale v zaverecnej faze to nezvladli podla svojich predstav a nakoniec podlahli v domacom prostredi Cowboys v pomere 16:23. Zapas navstivilo 51600 platiacich divakov, co znamena ze bolo takmer vypredane. Na rozdiel od nas tu nemaju nic take ako nase fan kluby, t.j. nie su tu ziadny vytrvali povzbudzovatelia. Zapas sa hral aj pri takej navsteve v komornej atmosfere, stadion buracal v podstate iba pocas kratkej doby v druhom polcase na podporu trapiacich sa Broncos, alebo pri skorovani jedneho z muzstiev (v hladisku bolo totiz tiez dost vela priaznivcov Cowboys). Pri streleni golu sme mohli vzdy vidiet mensi ohnostroj a vystupenie cheerleaders alias "lokalnych mazoretiek" :-) Zapas sa skoncil okolo desiatej vecer a podobne ako pri koncertoch aj tu bol zabezpeceny odvoz autobusmi domov (odvoz bol zabezpeceny aj cestou na zapas aj cestou zo zapasu). Stacilo sa preukazat listkom na zapas. Organizacia bola skvela, stadion bol do bodky vyprazdneny behom 5 minut!!! Vsetko islo rychlo a hladko, asi to bolo aj tym, ze podobne ako pri koncerte Rogera Watersa, sa ludia spravali disciplinovane a plynulo isli, nikto sa netlacil ani nepredbehoval.

Pravidla

Proti sebe hraju timy o pocte 13 hracov. Hra sa 2x40 minut. Po polcase si muzstva podobne ako pri futbale striedaju strany. Ihrisko je priblizne o velkosti futbaloveho ihriska. Na oboch koncoch ihriska je asi 10 m siroke brankove pasmo s brankou v tvare pismena H. Cielom je nazbierat co najviac bodov, pricom skorovat mozete 2 sposobmi. Prvou moznostou je, ze dopravite loptu do brankoviska supera (lopta sa musi dotknut zeme), ktora je za 6 bodov. Dalsou moznostou je trafit sa do branky z hry to je za 3 body. 2 body sa daju ziskat z pokutovych kopov, resp. tzv. "pogolovych kopov". V rugby ak jeden tim dostane loptu do superovho brankoveho pasma a skoruje, ma naviac este moznost kopat "after-goal kick" z urcitej vzdialenosti a ziskat body naviac (vzdialenost a uhol sa urci podla miesta skorovania).
Pri snahe skorovat, t.j. dostat sa na druhu stranu, platia dve zakladne pravidla.
1.)prihravat sa moze iba dozadu
2.)"set of six" tackles rule - znamena, ze ak utocite, musite skorovat skor ako Vas super zastavi 6-krat tym, ze Vas zlozi na zem, kedy sa musi prerusit hra.

Ono to celkovo spociatku vyzera akokeby hrali velki chlapci "kralu, kralu, daj vojacka" kedy sa jednotlivec s loptou snazi dostat cez niekolkych hracov supera, ale na moje prekvapenie, aj ked je to velmi kontaktny sport, su k sebe relativne ohladuplni, snazia sa vyhnut zraneniam seba aj supera a snazia sa hrat v ramci fair-play.

Rugby versus Rugby Union

Existuju dve verzie rugby, jedna sa nazyva rugby league a druha rugby union. Pravidla su v podstate rovnake, ale existuju urcite rozdiely. V rugby union hra 15 hracov zatialco v rugby league hra 13. Body za dopravenie lopty do superovho brankoviska je 5 bodov v rugby union, 6 bodov v rugby league. V rugby union neplati pravidlo "set of six" tackles. Najvacsie rozdiely su v posudzovani faulov. V rugby league vo vseobecnosti plati, ze mozete atakovat a zlozit na zem iba hraca s loptou, a to hocijakym sposobom pokial nepresiahnete vysku pliec. V rugby union je vymedzene, ktore sposoby su, resp. nie su dovolene, pricom ale mozete atakovat ktorehokolvek hraca bez ohladu na to ci loptu ma alebo nie.

Rugby union tim v Brisbane je Queensland Reds, ktory v minulej sezone skoncil v druhej polovici rugby union tabulky, teda ziadna slava. Tuto sezonu sa ale posilnili a maju trosku vyssie ciele, takze uvidime, ze ako sa im bude darit.

Fotky

Pocas piatkoveho rugby zapasu som urobil aj nejake fotky, takze tie si mozete pozriet tu