pondelok 7. mája 2007

Svadobny osial

Neviem preco, ale tento rok zatial sa akosi roztrhlo svadobne vrece mojich znamych a kamaratov. Asi uz sme v takom veku, ze sa take veci deju normalne, ale stale sa mi to zda zvlastne, ked uz niektori moji priatelia a kamarati nie su slobodni. Zbytocne polemizovat, chcel by som teda touto cestou (ked uz sa nemozem svadieb zucastnit) poblahozelat a zazelat vsetko naj najma:

Rastovi a Katke Klempovcom
Jaji Majerovej a Mirkovi
Beate Dvorskej a Charlimu (Sri Lanka)
Piti a Viktorovi
Dasi Alexyovej a Petrovi
Rodrigovi a Zuzke

Dakujem za fotky tym, ktori uz svadbu mali a zelam stastnu a vydarenu svadbu tym, ktori sa na nu este len chystaju. Ak je nejaka svadba o ktorej neviem, dajte mi vediet.

Moje tipy na vztahy schylujuce sa k svadbe:

Zuzka Cibulka a Maros
Petkan a Jaano
Pitu a Stanka
Morka a Fabian
Danci a Zuzka

Labour Day

Tento pondelok som opat nesiel do prace. V Queenslande bol totiz sviatok Labour Day (den prace). Troska ma to prekvapilo, lebo som to nemal vyznacene v australskom kalendari, ktory som dostal a tak som sa o tom dozvedel az v piatok. Osobne som si vzdy myslel, ze den prace je komunistickym sviatkom, kedze je oslavou robotnikov a prace. Z tohto omylu ma vyviedla Vaf (Evka), ktora mi povedala, ze vraj to vzniklo v Australii. Tak som si zistil viac info a naozaj je tomu tak. Den prace vznikol ako oslava 8-hodinoveho pracovneho casu v roku 1856 v Melbourne, ked sa uskutocnil protest proti vykoristovaniu robotnikov. Vlada statu Viktoria nasledne vydala zakon, ktory delil 24-hodinovy den na tri casti 8 hodin praca, 8 hodin relax, 8 hodin spanok. V tej dobe to bola revolucna myslienka a tak sa coskoro pridali aj ine staty Australie a dnes sa to slavi uz takmer vsade na svete. Samotny den oslavy sa ale vsade lisi a dokonca sa lisi aj v samotnej Australii. V Zapadnej Australii, je to prvy marcovy pondelok, vo Viktorii a Tasmanii sa oslavuje druhy pondelok v marci, V Queenslande a Severnom Teritoriu je to prvy majovy pondelok a v Novom Juznom Walese a Juznej Australii je to prvy pondelok v oktobri.

Festivalovy vikend

Prvy majovy vikend som mal v plane zucastnit sa dvoch festivalov. V sobotu som chcel ist na Mardi Grass do Nimbinu a v nedelu na Seafood festival v Paddingtone (jedna z casti Brisbane).

Nimbin Mardi Grass

Na Mardi Grass do Nimbinu sme sa v sobotu rano o pol desiatej vybrali ja, Piotr a Shaun. Pozicali sme si auto a okolo dvanastej sme dorazili na miesto. Zaparkovali sme na kraji cesty a po cca 5 minutach sme sa dostali do centra Nimbinu, kde sa festival konal. Festival bol zamerany na podporu marihuany a bol legalne schvaleny vladou Noveho Juzneho Walesu. Festival sa konal na niekolkych miestach v Nimbine (na radnici, v parku, na hlavnej ulici). Hlavna cast programu bola zamerana na prednasky o vplyve marihuany na ludsky organizmus, kde bol aj priestor pre ludi aby mohli diskutovat najma o liecivych a pozitivnych ucinkoch marihuany, o legalizacii (ako je to napr. v holandsku) a pod. Taktiez sa tam konali rozne sutaze, beh cez prekazky a rozne ine. Na viacerych miestach hrali rozne hudobne skupiny, najcastejsim stylom bolo reggae, dub a ska. Ale mne sa pacila aj jedna funk-rockova skupina. Vsade chodili organizatori a predavali nalepky a rozne ine suveniry, z ktorych vytazok sa mal venovat vyskumu liecivych ucinkov marihuany. Cely festival prebehol bez akychkolvek problemov, aj napriek malej ucasti policajtov nikto nikoho nenapadol, ziadna agresivita, bol som velmi milo prekvapeny. Na festival prislo podla mojho odhadu okolo 7-10.000 ludi a boli tam aj rodinky s detmi, partie kamaratov, ci len ludia sami osebe. Vsetci boli priatelski a prisli si tam najma oddychnut a zrelaxovat. My sme sa na festivale v Nimbine zdrzali az do siestej rana. Do Brisbane sme dorazili okolo osmej, vratili auto a isli si trochu pospat.

Seafood Festival

V nedelu som vstal uz okolo jednej poobede, kedze o tretej som sa mal stretnut s ostatnymi clenmi AIESEC, pretoze sme vsetci chceli ist na Seafood festival. Seafood festival vyzera ako taka global village, niekolko stankov s roznymi morskymi pochutkami, krevety, chobotnice, riasy, rozne druhy ryb, morske kraby atd. Na miesto sme dosli okolo tretej a na moje velke prekvapenie tam bolo strasne vela ludi, pocitat by sa dalo v desattisicoch. Bolo potrebne si kupit listky, a tak sme sa postavili do radu. Ked sme sa po asi hodine pohli o desat metrov, rozhodli sme sa to vzdat a radsej na ten festival neist teraz, ale zajst radsej niekedy na veceru do seafood restauracie. Este sme sa zastavili na nejake pivko v blizkom podniku a potom som sa uz ponahlal domov aby som stihal hokej nasich s bielorusmi. Skoda, ze ten seafood festival nevysiel, ale urcite si nenecham ujst navrhnutu nahradu a potom urcite napisem ovela viac o morskom jedle.

Zopar malo fotiek co som urobil najdete tu

MS v hokeji

Vsetci na slovensku sa nachadzajuci citatelia mojho blogu(resp. inych hokejovych krajinach) urcite ziju majstrovstvami sveta v hokeji. Ja osobne sa tiez radim medzi fanusikov tohto sportu a tak som si nechcel nechat ujst minimalne zapasy slovenska na tohtorocnom sampionate v Moskve. Samozrejme, ze v Australii vedia o ladovom hokeji asi tolko, ako slovaci o krikete, a teda z komercneho (sice aj logickeho hladiska) ziadna australska TV stanica hokej nevysiela. A kedze satelitne stanice v ramci kablovej siete Foxtel su vacsinou americke (alebo azijske), tak som dufal, ze bude moznost sledovat to na nejakom americkom kanali. Skusil som najst programy vsetkych americkych v australii dostupnych kanalov. Ziaden z nich ale nedaval majstrovstva, iba zapasy NHL.

Ostala mi teda uz iba moznost sledovat zapasy online nazivo. Ako potesujuca bola sprava, ze STV2 bude zapasy z MS vysielat nazivo cez internet. Potesil som sa a kedze zapas s Norskom som nepozeral kvoli vyletu na Stradbroke Island, zapas s Nemeckom som si nechcel nechat ujst. V spravny cas 14:15 (v Australii o 22:15) som zadal internetovu adresu a precital si "uzasnu" spravu, ktora sa mi objavila:

Podľa zmluvných podmienok s IIHF sú priame prenosy z MS v hokeji 2007 prístupné len pre užívateľov nachádzajúcich sa na území Slovenskej republiky.

Rozhodne som sa nechcel vzdat, a tak som navstivil stranku IIHF, kde som zisil niekolko moznosti ako to sledovat. Samozrejme za poplatok (za 20 americkych dolarov som mohol mat pristup ku vsetkym zapasom slovenska). A kedze slovaciskovi sa platit nechce, navstivil som niekolko forumov a diskusii na internete a vyskusal niekolko odkazov, kde sa zapasy daju sledovat. Vacsinou bol vysledok rovnaky.

Data cannot be retrieved. Please check if the link provided is correct.

A tak som nevidel ani zapas s nemcami, ani s kanadou, jediny funkcny link mam na radio slovensko a teda je to zatial jediny zdroj ako mozem nazivo aspon pocuvat MS. Po dlhsom case som zistil, ze dalsou z moznosti je program SopCast, ktory vysiela online okolo 32.000 programov z celeho sveta. Zatial sa mi cez to podarilo vidiet uryvok zo zapasu finov so svajciarmi a posledne rusov s talianmi. Teda zatial ziadna online TV prenos slovenskeho muzstva nedavala a teda pred stvrtfinale som nevidel ani jeden zapas slovenska :-(

Momentalne mi uz ciastocne funguje sledovanie STV cez internet, ale je to biedne. Desat sekund mi to ide, dalsich desat sekund natahuje stranku a potom sa spojenie prerusi. A tak mam momentalne moznost zazit to, co nasi dedovia, ked pocuvali zapasy v radiu za cias, ked este neboli televizory, resp. ked sa nedali pozerat zapasy v TV.

Najvacsiu srandu zo mna maju moji australski spolubyvajuci, ktori sa na mne smeju, ked pri pocitaci nadavam a snazim sa nastavit nejaky obrazovy prenos, ked to seka a stale znovu musim obnovovat spojenie. Hlavne nevedia pochopit ako sa s tym mozem tolko piplat, ked to ide aj tak neskoro v noci (zapasy co zacinaju 18:15 su v australii o 2:15 rano). Pripomina mi to casy, ked som ako maly chlapec vstaval skoro rano, aby som mohol nazivo sledovat finale NHL.

Nic no neostava mi uz momentalne asi nic ine ako pocuvat radio, snazit sa ziskat aspon sekany obraz a drzat slovensku palce. Verim, ze si tohto roku na medialu siahneme (ked uz sme porazili tych cechov).