piatok 23. februára 2007

Brazilsky karneval

Kedze jeden zo stazistov medzi nami je Brazilcan (Helvio) tak nas minuly vikend pozval na Brazilsky karneval. Karneval sa mal konat aj v sobotu aj v nedelu, ale v nedelu sa bohuzial zrusil.

Samotny karneval som si predstavoval trochu inak. Myslel som si, ze to bude vyzerat ako v Rio de Janeiro, kopu kostymov a tance v rytme samby, skratka velka brazilska party. Pozvanka tiez vyzerala zaujimavo (pozri) a tak som sa naozaj tesil. Vstupne bolo 15 dolarov, co nie je az take hrozne, ale po prichode som zistil, ze je to len vstupne. T.j. ak ste si chceli podla plagatu dat Capirinha na pitie, museli ste zaplatit dalsich 6 dolarov za decovy pohar. Co ma sklamalo asi najviac bolo to, ze nikto tam neprisiel v kostymoch a cela capoeira aj s tanecnicami a rytmickymi samba bubnami bolo jedno vystupenie, ktore trvalo cca 15-20 minut.

Fotky z vystupenia.

Takto som si teda ja osobne karneval nepredstavoval. Najhorsia vec ma ale este len cakala. Po vystupeni nas vyviezli na tretie poschodie na strechu budovy, kde mala party pokracovat. Samozrejme party pokracovala presne tym, coho som sa najviac obaval. Techno-house diskoteka.
Po asi 10 minutach strasne hlasnej monotonnej hudby sa zrazu spustilo "we don't need no education" stary dobry floyd, ale tesil som sa predcasne, kedze za slovom education pokracovalo tuc-tuc-tuc-tuc-we don't need no thought control-tuc-tuc-tuc-skrec-skrec2-tuc tuc-tuc-money, get away-tuc-tuc-tuc a za radom remix niekolkych techno upravenych floydoviek, ktore mi absolutne pokazili cely vecer, nehovoriac o tom, ze to nie je tak davno co som bol na koncerte Rogera Watersa. Sklamany a znechuteny som sa s Piotrom (cesky stazista) vratil na prve poschodie, dali sme si po pivku a isiel som domov dufajuc, ze najblizsie to uz bude naozajstny brazilsky karneval.

Lone Pine Koala Sanctuary

Po prijemnom piatkovom Barbecue, som sa rozhodol ist v sobotu do Lone Pine Koala Sanctuary. Po poslednych par mailoch od kamaratov som sa citil vinny, ze po mesiaci v Australii som este nevidel kengury. A tak som si zistil, kde najblizsie mozem nejake tie kengury vidiet. Dive kengury najblizsie boli niekde okolo 500km od Brisbane v bushiach a pusti. Ale skrotene (teda lepsie povedane na ludi zvyknute) kengury sa dali najst v Lone Pine, cca 15 minut MHD busom od mojho domu. Nechcelo sa mi ist samemu, tak som presvedcil kamaratku z AIESECu Kezz a spolubyvajuceho Azz-a, a spolocne sme si urobili vylet.

Lone Pine je cast Brisbane, ktora vyzera ako zopar domov v pralese a teda sa tam dali vytvorit idealne podmienky pre zvierata. Samotne sanktuarium, alebo lepsie povedane rezervacia, je nieco ako otvorena zoologicka zahrada. Teda mate volny pristup ku skoro vsetkym zvieratam. Vynimkou su iba zvierata s vysokym stupnom nebezpecenstva ako napr. krokodily. Vsade na vas cumia cedulky "Attention!!! Enter on your own risk!!!" (pozor! vstup na vlastne nebezpecenstvo!). Aj napriek tomu to ale patri medzi najnavstevovanejsie miesta Brisbane a je to aj oblubene miesto vyletov rodiniek.

zvieratka

V samotnom sanktuariu bolo niekolko zaujimavych zvierat. Kedze ale vacsina je Vam znama (ako napr. Emu), spomeniem iba tie typicke australske.


Koala patri medzi najoblubenejsie zvieratko v tomto sanktuariu. Kedze predpokladam, ze kazdy z Vas uz koalu videl alebo o nej pocul, nemusim sa rozpisovat. Kedze samotny nazov sanktuaria je Lone Pine Koala Sanctuary, je zrejme, ze najpocetnejsou zvieracou skupinou su tu prave koaly. Medzi jednu z atrakcii patri aj fotenie sa s koalami, ale kedze sme prisli az poobede a na fotenie bola strasne dlha rada (cca 30m), tak som sa na to vykaslal a rozhodol som sa, ze sa sem este niekedy vratim, aby som tu fotku s koalou mal.



Echidna alias jezura australska je nieco ako nas jezko, akurat ovela vacsie, asi o velkosti dikobraza, pricom tvarova cast je podobna mravenciarovi. Pichliace su velmi ostre, ale nastastie ich Echidna pouziva iba v pripade obrany pred nepriatelom. Jeden navstevnik dokonca tvrdil, ze niektore druhy echidny sposobuju elektricke soky, ale nemam to zatial potvrdene zo ziadneho oficialneho zdroja.



Wombat je velmi podobny nasmu skreckovi. Zaujimave je, ze australcania (teda aby som bol presnejsi aboridzinci) lovia toto zviera nielen kvoli kozusine, ale aj kvoli masu. Wombatie maso som zatial nejedol (nie je jednoduche ho tu zohnat), ale pravdupovediac ani ma nejak extra velmi nelaka. Viete si predstavit jest maso zo skrecka?



Tasmanian Devil (tasmansky diabol) ako uz nazov hovori je zviera, ktore sa vyskytuje iba v Tasmanii (ostrov na juhu Australie). Nema lovecke schopnosti, a preto sa zvycajne zivi mrtvolami inych zvierat. To ze mu nechyba apetit dokazuje aj atrakcia sanktuaria, kde v ramci show dokaze za 3 sekundy zozrat celu velku mys komplet aj s kozou, kostami, skratka so vsetkym. Pre ludi vsak nie je nebezpecny.



Dingo je pribuzny zvieratam z rise vlkov, i ked v skutocnosti ovela viac pripomina normalneho psa. Zije vsak v divej prirode a narozdiel od vlkov lovi sam. V ramci usidlovania sa si ale podobne ako vlci vytvara svorky. Pravdupovediac Dingovia ktorych som tu videl su uplne mieromilovni a kludne si ich viem predstavit v nejakej domacnosti ako nahradu za nejakeho ineho psa.



Kangaroo alias kengura na zaver :-) Ako som zistil kengur je niekolko roznych druhov a typov. Najmensie sa nazyvaju Wallabies, stredne velke Wallaroos a tie najvacsie Red Kangaroos. Tie mensie su celkom v pohode, celkom pritulne a to aj dive, nielen tie v sanktuariu. Red Kangaroos su ale dost nebezpecne, meraju 6 az 8 stop (180 - 200cm) a v pripade ze sa postavia na chvost a kopnu Vas nohami, tak letite jedna radost. Kengury maju velmi silne nohy (vsak ked tolko skacu), a vedia dosiahnut rychlost az 70km/h, preto sa velmi casto vyskytuju na cestach znacky pozor kengura, kedze zrazka s kengurou moze mat velmi negativne nasledky.


ma ci nema?

Vsetky vyssie spomenute zvierata (okrem Koaly a Dinga) sa vyznacuju tym, ze maju vpredu na bruchu vak, kde chovaju svoje mladata, kym sa vyvinu natolko, aby mohli samostatne existovat. Mnohi z vas sa ma pytali pred odchodom aj teraz pocas pobytu ci maju aj samci kengury vak (pouch - [pauč] - vak). Odpoved znie: NEMAJU
Je to cisto zalezitost zenskeho pohlavia, pretoze to co sa skryva pod vakom su okrem mliecnych bradaviek aj vonkajsia strana maternice (angl. womb - [vumb] - maternica), a kedze zvierata muzskeho rodu maternicu nemaju, nemaju ani vak.

Samotne sanktuarium umoznuje navstevnikom zucastnit sa vselijakych atrakcii, ako napr. podrzat si a odfotit sa s hadom, krmenie kengur a inych zvierat ku ktorym mate pristup, sheep hunting dog show - t.j. pes zahana ovce do ohrady (vraj je to australske, no tak ja neviem, ale podla mna sme mali salase a bacov skor, ako pristahovalci v australii) a ine.

Nejakych par fotiek co som porobil si pozrite tu.