Na piatok 16.3. bol naplanovany dlhoocakavany zaciatok NRL (National Rugby League). Kedze Australcania hrali najblizsi zapas v krikete az v nedelu, kriketovy osial docasne pominul a vsetci sa pre zmenu hrnuli na stadiony, aby videli zaciatok NRL sezony nazivo. Australska rugby liga patri medzi najlepsie na svete (nieco ako NHL v hokeji) a tak sme si to s ostatnymi stazistami nemohli nechat ujst. Uz v pondelok sme kupili listky (jeden listok pre dospeleho stoji 25 AUD, pre studenta 18 AUD) pre 10 ludi a v piatok sme sa vsetci stretli po praci v Union Jacks. Na zapas sme isli ja, Helvio, Tuomo, Cagla, Mitch, Tash, moj spolubyvajuci Dan a traja Tuomovi kolegovia z roboty. Z Union Jacks sme vyrazili na druhy najvacsi stadion v Brisbane s nazvom Suncorp Stadium. Je to stadion, kde hravaju domace zapasy rugbyove timy (resp. rugby union timy). Stadion bol postaveny uz v roku 1962, v roku 1994 presiel vyraznou modernizaciou a prestavbou a dnes momentalne patri medzi najlepsie rugby stadiony na svete. Stadion ma kapacitu 52500 divakov a nastastie pre mna sa nachadza vo vedlajsej casti mesta k casti kde byvam ja, teoreticky peso by mi to domov mohlo trvat cca polhodinku, kedze je to jedna zastavka vlakom, pripadne pat zastavok busom.
Broncos vs. Cowboys
Zapas sa zacinal o 7:30 vecer, proti sebe nastupili Brisbane Broncos a North Queensland Cowboys (z mestecka Townsville). Broncos obhajuju minulosezonny titul, takze by sa dalo ocakavat, ze maju najlepsie muzstvo. Pocas zapasu to ale tak nevyzeralo a v poli sa dost trapili. Nakoniec sa im v druhej polke podarilo vyrovnat, ale v zaverecnej faze to nezvladli podla svojich predstav a nakoniec podlahli v domacom prostredi Cowboys v pomere 16:23. Zapas navstivilo 51600 platiacich divakov, co znamena ze bolo takmer vypredane. Na rozdiel od nas tu nemaju nic take ako nase fan kluby, t.j. nie su tu ziadny vytrvali povzbudzovatelia. Zapas sa hral aj pri takej navsteve v komornej atmosfere, stadion buracal v podstate iba pocas kratkej doby v druhom polcase na podporu trapiacich sa Broncos, alebo pri skorovani jedneho z muzstiev (v hladisku bolo totiz tiez dost vela priaznivcov Cowboys). Pri streleni golu sme mohli vzdy vidiet mensi ohnostroj a vystupenie cheerleaders alias "lokalnych mazoretiek" :-) Zapas sa skoncil okolo desiatej vecer a podobne ako pri koncertoch aj tu bol zabezpeceny odvoz autobusmi domov (odvoz bol zabezpeceny aj cestou na zapas aj cestou zo zapasu). Stacilo sa preukazat listkom na zapas. Organizacia bola skvela, stadion bol do bodky vyprazdneny behom 5 minut!!! Vsetko islo rychlo a hladko, asi to bolo aj tym, ze podobne ako pri koncerte Rogera Watersa, sa ludia spravali disciplinovane a plynulo isli, nikto sa netlacil ani nepredbehoval.
Pravidla
Proti sebe hraju timy o pocte 13 hracov. Hra sa 2x40 minut. Po polcase si muzstva podobne ako pri futbale striedaju strany. Ihrisko je priblizne o velkosti futbaloveho ihriska. Na oboch koncoch ihriska je asi 10 m siroke brankove pasmo s brankou v tvare pismena H. Cielom je nazbierat co najviac bodov, pricom skorovat mozete 2 sposobmi. Prvou moznostou je, ze dopravite loptu do brankoviska supera (lopta sa musi dotknut zeme), ktora je za 6 bodov. Dalsou moznostou je trafit sa do branky z hry to je za 3 body. 2 body sa daju ziskat z pokutovych kopov, resp. tzv. "pogolovych kopov". V rugby ak jeden tim dostane loptu do superovho brankoveho pasma a skoruje, ma naviac este moznost kopat "after-goal kick" z urcitej vzdialenosti a ziskat body naviac (vzdialenost a uhol sa urci podla miesta skorovania).
Pri snahe skorovat, t.j. dostat sa na druhu stranu, platia dve zakladne pravidla.
1.)prihravat sa moze iba dozadu
2.)"set of six" tackles rule - znamena, ze ak utocite, musite skorovat skor ako Vas super zastavi 6-krat tym, ze Vas zlozi na zem, kedy sa musi prerusit hra.
Ono to celkovo spociatku vyzera akokeby hrali velki chlapci "kralu, kralu, daj vojacka" kedy sa jednotlivec s loptou snazi dostat cez niekolkych hracov supera, ale na moje prekvapenie, aj ked je to velmi kontaktny sport, su k sebe relativne ohladuplni, snazia sa vyhnut zraneniam seba aj supera a snazia sa hrat v ramci fair-play.
Rugby versus Rugby Union
Existuju dve verzie rugby, jedna sa nazyva rugby league a druha rugby union. Pravidla su v podstate rovnake, ale existuju urcite rozdiely. V rugby union hra 15 hracov zatialco v rugby league hra 13. Body za dopravenie lopty do superovho brankoviska je 5 bodov v rugby union, 6 bodov v rugby league. V rugby union neplati pravidlo "set of six" tackles. Najvacsie rozdiely su v posudzovani faulov. V rugby league vo vseobecnosti plati, ze mozete atakovat a zlozit na zem iba hraca s loptou, a to hocijakym sposobom pokial nepresiahnete vysku pliec. V rugby union je vymedzene, ktore sposoby su, resp. nie su dovolene, pricom ale mozete atakovat ktorehokolvek hraca bez ohladu na to ci loptu ma alebo nie.
Rugby union tim v Brisbane je Queensland Reds, ktory v minulej sezone skoncil v druhej polovici rugby union tabulky, teda ziadna slava. Tuto sezonu sa ale posilnili a maju trosku vyssie ciele, takze uvidime, ze ako sa im bude darit.
Fotky
Pocas piatkoveho rugby zapasu som urobil aj nejake fotky, takze tie si mozete pozriet tu
nedeľa 18. marca 2007
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
2 komentáre:
diky Luki, konecne rozumiem pravidlam!!!!
V pohode clanok.Este by som doplnil ze aj na Slovensku je jeden rugbyovy klub:) a to 1.RC SLOVAN BRATISLAVA, ktorý hrá momentálne madarsku ligu To ja len tak pre zaujímavosť.
Zverejnenie komentára